banner

Mevlüt Çavuşoğlu Arakanlı Müslümanlar için Bangladeş’e gidiyor

Mevlüt Çavuşoğlu Arakanlı Müslümanlar için Bangladeş'e gidiyor

Dışişleri Bakanı ‘nun yarın 25 Ağustos’tan bu yanlamasına ordu ve Budist milliyetçilerin saldırısı altındaki Arakan Müslümanlarının Myanmar’dan geçiş yaptığı Bangladeş’e gideceği açıklandı. Çavuşoğlu Arakanlılar’ın kaldığı kampları ziyaret edecek.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin yaptığı açıklamaya göre Myanmar’ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarak Bangladeş’e ulaşan Arakanlı Müslümanların sayısının 11. gün itibariyle 123 bini geçtiği belirtilirken bölgeye yarın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu artan bir şekilde temaslarda bulunacak.

Çavuşoğlu bugün erken saatlerde Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Hassan Mahmud Ali ile dahası telefon görüşmesi yaptı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Çavuşoğlu, Bangladeşli mevkidaşı ile Arakanda Müslümanlara karşın katliamları ve Arakanlı Müslümanların son durumunu ele aldı.

sırası gelmişken Bakan Çavuşoğlu, Arakanda son dönemde Müslümanlara karşın çoğalan katliamlarla ilgili yoğun bir diplomasi çalışması yürütüyor.

Çavuşoğlu, Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, İran Dışişleri Bakanı Cevad Kibar ve eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan ile de Arakandaki Müslümanların durumunu görüşmüştü.

Arakan Arakanlı Müslümanlar bangladeş

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir