banner

Moody’s Japonya’da büyüme bekliyor

Moody's Japonya'da büyüme bekliyor

Moody’s’in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Japonya’da dış talepteki kuvvetli büyümenin bu sene ve 2018’de devam etmesinin beklendiği belirtilerek, “devam eden teşvik politikaları ve 2020 Olimpiyat Oyunları’nın etkisiyle Japonya’da Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) artışının bu sene yüzde 1,5 ve gelecek yıl yüzde 1,1 düzeyinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz.” ifadesine yer verildi.

Japonya’nın A1 kredi notu ve durağan not görünümüne sahip olduğu anımsatılan açıklamada, ülkede parasal konsolidasyon için sınırlı faaliyet alanı olmasına karşın, nispeten zinde nominal GSYH artışının, halk borç yükünün dengelenmesine katkı maddesi sağlayacağı kaydedildi.

Açıklamada, ülkede borç ödenebilirliğinin gelecek bir kaç yılda iyileşmeye devam edeceği aktarılarak, “Bu fazla gelişmeler, animasyon politikalarının işlediğini gösterirken, biz bir zaman daha düzenli para politikasının devam etmesini bekliyoruz.” denildi.

Japonya’da manşet enflasyonun bu yılın 8 ayında ortalama yüzde 0,4 olduğu bilgisi bahşedilen açıklamada, bu rakamın Japonya Merkez Bankasının yüzde 2’lik enflasyon hedefinin altında kalmayı sürdürdüğüne göze çarpan edildi.

moodys japonya Japonya çoğalma tahmini Japonya açıklaması

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir