banner

NATO toplantısına sokulan FETÖ üyesi boş salona konuştu

NATO toplantısına sokulan FETÖ üyesi boş salona konuştu

NATO PA Türk Delegasyonu Başkanı İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, konuyla ilgili yazılmış bir açıklama yaptı.

Çonkar, ABD’nin Philadelphia eyaletinde gerçekleşen laf konusu toplantıya Türkiye’den kendisinin yanı sıra Delege Olarak Atanma Başkan Yardımcısı Açık Fikirli Milletvekili Metin Lütfi Baydar ve Ankara Milletvekili Ertan Kültürlü’ın katıldığını bildirdi.

TÜRKİYE’NİN İTİRAZIYLA PROGRAMDAN ÇIKARILDI

Olayın arka planına ilişkin değerlendirmesinde Çonkar, şunları kaydetti:

“NATO PA Güvenliğin Sivil Boyutu Komisyonunun Demokratik Yönetim Daha Aşağı Komisyonu ile Siyasi Komisyonun Transatlantik İlişkiler Daha Alçak Komisyonu ortak toplantısının 18-22 Eylül tarihlerinde Philadelphia ve Carlisle’da gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Laf konusu toplantının eskiz programı tarafımıza iletildiğinde programda Türkiye düşmanı Middle East Forum Başkanı Daniel Pipes ile FETÖ mensubu Emre Çelik’in (Rumi Forum Başkanı) olduğunu saptama etmiş, bunun üstüne hemen girişimlerde bulunarak NATO PA Başkanı Sayın Paolo Alli’ye bir mektup yazarak durumun kabul edilemez olduğunu, FETÖ mensubu şahsın bir NATO PA toplantısında yer alamayacağını ifade etmiştik.”

Çonkar, NATO PA Başkanı Alli’nin, Emre Çelik konusunda Türk tarafına adalet verdiğini ve bu FETÖ mensubunun programdan çıkarıldığını belirtti.

“Türk Delegasyonu olarak Middle East Forumda Daniel Pipes’ın katılımı ile yapılacak panellerde ülkemiz karşısında sarf edilebilecek ifadeleri cevapsız bırakmamak nedeniyle toplantıya katılmaya karar verdik.” ifadesini kullanan Çonkar, geçen pazartesi günü NATO ülkelerinden (Türkiye, Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Yunanistan) ve NATO ortaklarından (Gürcistan ve Sırbistan) 26 milletvekilinin katılımıyla ilgili toplantının başladığını aktardı.

PİPES KARARIN TERSINE DAVRANDI

Emre Çelik’in programdan çıkarılmasına karşın Middle East Forumda dün gerçekleştirilen toplantının son bölümünde Pipes’ın bu kişiyi salona ağırlama ettiğini aktaran Çonkar, şu bilgileri paylaştı:

“Bunun üzerine heyetimiz durumun kabul edilemeyeceğini belirterek görüşme salonunu terk etmek istemiştir. Heyet Başkanı Sayın Lord Jopling de bu emrivakinin daha önce varılan mutabakata uymadığını, laf konusu şahsın toplantıya katılmayacağının garanti edildiğini belirterek heyet olarak bunu kabul etmeyeceklerini ifade etmiştir. Daniel Pipes, FETÖ mensubu şahsın her durumda konuşacağını belirtmesi üstüne delegasyonumuz salonu terk etmiş, NATO PA üyeleri de müttefik dayanışması sergileyerek delegasyonumuzla birlikte salonu terk etmiştir ve Türk heyetine bütün destek vermiştir. Tek bir milletvekili deha salonda kalmamıştır. FETÖ mensubu şahıs konuşmasını planladığı gibi NATO parlamenterlerine değil manâsız sandalyelere ve duvarlara yapmıştır.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir