banner

Papa Francis’ten olası nükleer savaşa anlamlı gönderme!

Papa Francis'ten olası nükleer savaşa anlamlı gönderme!

1943-1944 yıllarında güney İtalya ve Roma’nın kurtuluşunda hayatını kaybeden 7.860 Amerikalı askerin mezarlığında kimsesiz yürüdü, bir düzine beyaz bir gül bıraktı ve sessizce dua etti.

“Lütfen Tanrım, durun. Daha pozitif savaş olmasın. Bu geveze katliamlardan daha pozitif olmasın “dedi.

Francis, İkinci Dünya Savaşı sırasında ölen birçok genç insanı anımsamak için “Bugün dünya bir kere daha savaşta ve daha artı savaşa girmeye hazırlanıyor” dedi.

Ayrıntı vermedi, fakat nükleer savaş olasılığına değindi.

Son aylarda ABD ve Kuzey Kore aralarında büyüyen gerginliğe değinen Papa Francis, nükleer bir savaşın insanlığın iyi bir parçasını yıkacağı konusunda uyardı.

“BİZİ AFFET TANRIM”

Vatikan’a dönüş yolunda durarak, II. Dünya Savaşı sırasında Naziler kadar öldürülen 335 İtalyanın naaşının bulunduğu, katliamdan aylar sonradan keşfedilen toplu mezar Ardeatine Mağaraları’nı ziyaret etti.

23 Mart 1944’te, İtalyan partizanların başkent Roma’da 33 Nazi askerini öldürmesine karşılık, Adolf Hitler misilleme olarak, ölen her bir asker için 10 İtalyan mahkumun öldürülmesini emretmişti. Saldırının ertesi günü kurşuna dizilen, 75’i Yahudi, 335 İtalyan mahkumun cesedinin bulunduğu Ardeantine Mağaraları, daha sonra abide mezarlığa çevrilmişti.

Papa Francis dua ettikten sonra, mağaradaki anı defterine, “Savaşın meyveleri; vefat, korku ve kan davası. Bizi affet Tanrım.” yazdı.

 

papa francis italya Ardeatine Mağaraları savaş kutlama tören Ayin

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir