banner

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Somali’de

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Somali'de

Somali’de yaşanan terör saldırısının gerisinde dün gece Afiyet Bakanı Ahmet Demircan kalabalık bir heyetle Somali’ye gitti.

Bugün sabah saatlerinde Mogadişu’da Somali Başbakanı Hassan Ali Kheire ve Sağlık Bakanı Fawziya Nur ile görüşen Bakan Demircan, terör saldırısından duyduğu üzüntüyü belirterek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. sonradan yaralıların çoğunluğunun bulunduğu Sağlık Bakanlığı’na alt Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesine geçerek yaralıları ziyaret etti. Yaralıların durumuyla ilgili hastane yetkililerinden bilgi aldı.

Yaralıların tedavi ve Türkiye’ye nakil süreçlerinin koordinasyon çalışmalarını takip eden Sağlık Bakanı Demircan’ın bugün akşam saatlerinde yurda dönmesi bekleniyor.

TÜRKİYE TÜM İMKANLARI SEFERBER ETTİ 

Çok sayıda kişinin öldüğü ve fazla sayıda yaralının olduğu terör saldırısı sonrası Türkiye Somali için tüm imkânlarını seferber etti. 

Afiyet Bakanı Ahmet Demircan, Müsteşar Eyüp Gümüş, Dış İlişkiler Genel Müdürü Öner Güner, Ulus Hastaneleri Genel Müdürü Furkan Karabekmez ile birlikte hekim, hemşire ve sağlıkçılardan oluşan 33 şahsiyet heyetle Somali’ye gitti.

Ilk Olarak saldırıdan hemencecik sonradan askeri uçakla gerek duyulan hap, tıbbi aygıt ve bilirkişi doktor sevkiyatı gerçekleştirildi. Somali’ye gönderilmek üzere sarf malzemesi miktar edildi. Ankara’daki hastanelerde gelecek yaralılarla ilgili hazırlıklar yapıldı.

Somali’den yaralıların nakli için 16 şahsiyet bir ekip görevlendirildi. Ekipten bir kısmı nakli mümkün olmayan hastaların tedavisi için Somali’de kalacak.

200 CİVARINDA YARALININ TEDAVİSİ ÜSTLENİLDİ

Somali’de faaliyetlerini sürdüren Afiyet Bakanlığı’na yan Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesi, olaydan etkilenen 200 civarında yaralının tedavisini üstlendi. Bunların arasında tedavisi tamamlananlar olduğu gibi, halen tedavisi devam etmekte olanlar da var.

Çok sayıda yaralının intikali üzerine personel eksiğinin karşılanması nedeniyle gereklilik duyulan 2 genel cerrahi uzmanı, 2 ortopedi ve travmatoloji uzmanı, 2 plastik cerrahi uzmanı şimdi Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesinde devir yerine getirmek üzere Somali’ye intikal ettirildi. 

35 YARALI YAKINLARIYLA BERABER TÜRKİYE’YE GETİRİLECEK

Şu saat itibariyle 35 yaralının yakınlarıyla birlikte Türkiye’ye getirilmek üzere işlemleri tamamlandı.Yaralılar, bu akşam Ankara’ya getirilecek ve Polatlı Devlet Hastanesine nakledilecek. Gereklilik olduğu takdirde Ankara’da başka hastanelerde de hazırlıklar üretilmiş durumda.

sağlık bakanlığı somali ankara Sıhhat Bakanı Ahmet Demircan Hassan Ali Kheire Fawziya Nur

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir