banner

Şiddetli yağış Marmara’yı vurdu

Şiddetli yağış Marmara'yı vurdu

Sakarya şehir merkezinde öğle saatlerinde başlayan ve etkisini arttıran sağanak nedeniyle yollarda büyük su birikintileri oluştu.

Merkez ve bazı bölgelerde yolların su aşağıda kalması nedeniyle de sürücüler ilerlemekte güçlük çekti. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) ekipleri, bölgede sorun yaşanmaması için ekipler saatlerce çalıştı.

KOCAELİ’DE EVLERİ SU BASTI

Kocaeli’de de sağanak İzmit, Karamürsel ve Kartepe ilçelerinde etkin oluyor. Karamürsel ilçesinde bazı evlerin antre katında sel yaşandı, kaldırımdaki parke taşları hasar gördü.

Kartepe’de de D-100 karayolu Sapanca Kavşağında su birikintileri sebebiyle sürücüler ilerlemekte güçlük çekti. İzmit ilçesi Erenler Mahallesi mevkisinde de bir meslek yerini su bastı.


 

METREKAREYE 70,2 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Sağanak yağış Bursa’nın Karacabey İlçesi’nde de etkisini gösterdi. Karacabey’de gece saatlerinde başlayan yağış, sabahtan saatlerinde etkisini arttırarak sürdürdü.

Tatil beldesi olan Bayramdere Mahallesi’nin Yeniköy mevkiinde saatlerce süren sağanak yağışın ardındaki sokaklar göle döndü. Konut ve işyerlerini su basarken, yağmura ön çalışmasız yakalanan vatandaşlar baskı anlar yaşadı.

Bursa Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Karacabey ilçe merkezinde 4 saatte metrekareye 10,2 kilogram düşerken, Bayramdere’ye ise 70,2 kilogram yağış düştüğü öğrenildi.

30 yıldır Yeniköy’de esnaflık yaptığını ifade eden Rıdavan Korun, “Uzun zamandır bu bölgede böyle bir yağış görmedim. Böyle bir afetle en son 10 yıl önce aleyhinde karşıya kalmıştık. Sabahtan saat 07.00 gibi yağmur başladı. 3 saattir temizleme yapıyorum. Belediye ekipleri şimdi çalışıyor. Suyu tahliye ediyorlar” dedi.

ÇADIRLARI DA SU BASTI

Bursa Karacabey’de özel bir fabrikada çalışan işçilerin konakladığı çadırlar sular aşağıda kalırken, işçilerin yağmurun başlamasından önce çadırlardan ayrıldıkları öğrenildi. Belediye ekipleri kepçelerle yağmur sularını tahliye ediyor.

Şiddetli yağışın etkin olduğu Bayramdere, Yeniköy ve Malkara mevkilerinde çalışmaları yakından peşine düşüp takip eden Karacabey Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yozgat, “Gece saat 04.00’da başlayan yağış sabah saat 08.00 civarında daha da etkin oldu.

Yeniköy, Malkara, Bayramdere mevkilerinde dağdan gelen suyla da birleşmesiyle birlikte kısa süreli de olsa su taşkınlarına neden oldu. Fakat Karacabey Belediyesi Ekipleri, BUSKİ ekipleri meslek makinaları ile birlikte bütün personel seferber oldu.En kısa süre içerisinde müdahale yapıldı” dedi.


 

BALIKESİR’DE SAĞANAK YAĞMUR 5 DAKİKADA YAŞAMSAL FELÇ ETTİ

Balıkesir’de bugün etkili olan gök gürültülü sağanak yağış yaşamı olumsuz etkilerken, yollar, 5 dakika içerisinde su içinde kaldı. Kentte elektrikler kesildi, çok sayıda ağaç kökünden kırılıp, devrildi. Yollar göle dönerken, üstüne ağaçlar devrilen bazı otomobiller de zarar fark etti.

Balıkesir’de saat 10.30’da başlayan ve sadece 5 dakika süren sağanak yağış bilhassa şehir merkezi ile Adnan Menderes Mahallesi’nde etkin oldu.

150 YILLIK AĞAÇ YAĞMURA TESLİM OLDU

Merkezde tarihi Zağnospaşa Camii’nin derhal önünde bulunan ve 150 takvim olduğu söylenen çınar ağacı yağmura dayanamadı. Çınarın dev dallarından biri kopup, otobüs durağının üzerine yıkıldı. Durağın camları tuzla buz olurken, durakta o an yalnızca bir kişinin bulunması büyük bir faciayı önledi. Çınar ağacının hemen aşağı dükkanları olan esnaf “Ağaç yıkıldığında durakta bir birey vardı, onu da Allah korudu” diye konuştu.

AA

 

Haber Etiketleri:
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir