banner

Sohbet Odalarının Tehlikeleri

Sohbet odaları her yaş gurubundan insana açık olmasına karşılık gençler tarafından büyük ilgi görür. Her konunun rahatlıkla tartışılabildiği, insanların özgürce fikirlerini söyleyebildiği bu ortamlar gençlere çok cazip gelir. Gençler konuşmak ve fikirlerini açıklamak ister fakat ne yazık ki toplum tarafından engellenirler. Engellenmeleri gençleri cadde5 gibi sohbet sitelerine çeker ve bu sayede kendilerini ifade edebilirler.

Sanal ortam herkese açıktır. Bu nedenle iyi niyetliler kadar kötü niyetli insanları da içinde barındırır. Özellikle cinsel açıdan gençlere yaklaşmak isteyen birçok kişi mevcuttur. Gençler bu konuda uyarılmalı ve eğitilmelidir. Dünya bu konuda gençleri uyarmak için pek çok yayın yapmaktadır. FBI bu konuda detaylı bir çalışma yapmış ve gençlerin kendilerine kimlere karşı ve nasıl koruması gerektiği hakkında bildiriler hazırlamıştır.

Gençler sanal ortamda pek çok sohbet odasına girer. Bu odalardan biri olan cam4 görüntülü sohbet imkanı da sunmaktadır. Sohbet odaları yöneticilerinin katılımcıların gerçek yaşını ve kimliklerini bilme imkanları yoktur. Bu nedenle katılımcıları koruyamazlar, yapabilecekleri şikayetleri değerlendirmekle sınırlıdır. Unutulmamalıdır ki sohbet odaları iyi amaçlı kullanımlar için vardır.

Gençlerin sohbet odalarından zarar görmemesi, ailelerin kontrolüne bağlıdır. Özellikle ergenliğin başlarında olan çocukların çok iyi takip edilmesi gerekir. Bilgisayar başındaki çocuğunun hangi sitelere ilgi gösterdiği, hangi sohbet odalarını kullandığı bilinmelidir. Gençler tarafından kişisel özgürlüğe müdahale olarak görülse de, gençlerin korunabilmesi açısından gereklidir.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir