banner

SON DAKİKA! İBB Başkanı Kadir Topbaş istifa etti! Kadir Topbaş kimdir?

SON DAKİKA! İBB Başkanı Kadir Topbaş istifa etti! Kadir Topbaş kimdir?

Günlerdir istifa edeceği konuşulan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane’deki belediye binasında saat 18.35’de bir basın toplantısı düzenleyerek istifasını açıkladı.
Başkanlık görevini bir itimat olarak gördüğünü söyleyen Topbaş, hiç kimseye kırgınlığının olmadığını, siyasetin içinde bulunduğunu ve partisinin üyesi olduğunu söyledi.

2004 yılında İstanbul Belediye Başkanlığı görevinin kendisine tevdi edildiğini hatırlatan Topbaş, konuşmasında şunları söyledi:

“İstanbul gibi bir şehre başkanlık yerine getirmek gibi onuru bana yaşattılar. Bundan nedeniyle yanımda olan, takviye veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Üzerlerimde hakkı var bunu biliyorum. hatırlarım dün gibi, bundan 20 sene 5 ay 10 gün önce tekrar bir cuma günü dönemin belediye başkanlığını yapmış olan Ali Müfit Gürtuna’dan emaneti devraldım. Çocuklarımızı hırsız gibi sevdik, evimize hırsız gibi gittik. Büyük yükümlülük aldık.

“Bu şehirde sayın Cumhurbaşkanımızdan önceki dönemlerini biliriz. Bir kadeh suya yoksul olduğumuz, çöpten geçilmeyen, hava kirliliğinin ayyuka çıktığı dönemleri biliriz. İstanbul Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla gelişti. Hata etmemeye itina gösterdik. Bir gönül bağı ile kente hizmet etmeye çalıştık. Onurluyum, gururluyum.

“Sayın Kılıçdaroğlu 2009’da adaylığı denedi fakat İstanbullular vermedi. İstanbullulara teşekkür ediyorum. 2014’te manipülasyonlara rağmen İstanbullular bize güvendi. Her alanda önemli yatırımlar yaptık. Borçsuz bir belediye bıraktık. Bu süreçte her daim istifade ettiğimiz Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Partililere teşekkür ediyorum. Asla hayatımda takâtsizlik kelimesini kullanmadım, takâtsizlik beyinlerde başlar. Bunu bilen birisiyim.

Böyle bir kente başkan olmak ayrıcalık. Bu bir nasip baht. Onurla bu görevi taşıdım. Aralıksız dua ettim ve etmeye devam edeceğim. Bu şehir beni tüm belediyelerin, başkanların abisi yaptı.

İnsan her şeyi affeder lakin adam yerine konulmamayı affetmez. Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor. Buna müsaade etmem. Ben bu gün buradaki görevimden , başkanlıktan istifa ettim. Fakat partimden istifa etmedim. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz.

Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal:” SayınTopbaş, davasına tabi olduğunu, gördüğü gereksinim neticesinde istifa ettiğini belirtti. Kavgasız sessiz gerektiği şekilde bunu bir nöbet değişimi olarak görmesi sonucunda bir İstanbul beyefendisine uygu şekilde açıklamalarında ifade etti. Şu sebepten dolayı istifa etti diye bir izahta bulunmak yanlış olur”

“10 gün içerisinde Valilik meclisi toplantıya çağıracaktır ve gerekli değerlendirmeler sonucunda bu konudaki kararımızı ulus oyuyla paylaşacağız.”

 

AK PARTİ’DEN TOPBAŞ’IN KARARINA ILK AÇIKLAMA

Kadir Topbaş’ın istifa kararına AK Parti’den ilk yorum AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya’dan geldi. Kaya, “Bu karar Kadir Bey’in kendisinin değerlendirmesi. Yereldeki başarılamızın siyasetin merkezini etkilediğine inanan bir partiyiz. Kadir Bey’in kararına saygı duyuyoruz. Cenab-ı Yargı bundan sonraki hayatında başarılar nasip eylesin. Kadir Abi, belediyeyle ilgili değerlendirmesi borç konusunda kendisinin yaptığı bir tespittir. Bu yeni karşılaştığımız bir şey yok. Sağlık Durumu nedeniyle istifa eden belediye başkanlarımız oldu. İnsani bakmamız gerekiyor. Belediye Meclisi’nde iade edilen 5 dosyanın bu sürece getirdiği iddiaları yanlış. Yeni başkan için Valilik 10 gün içinde Büyükşehir Meclisi’ni toplantıya çağıracak. Birinci ve ikinci turda üçte iki çoğunlukla, üçüncü turda ise salt başlıca başkan seçilmiş olacak. 10 gün içinde süreç sonuçlanacak. Her parti kendi içinde mutlaka istişaresini yapacaktır. Biz de istişaremizi yaparak Sayın Cumhurbaşkanımızın nihai kararıyla adayımızı belirleyeceğiz” dedi.

 

KADİR TOPBAŞ KİMDİR?

Kadir Topbaş, 8 Ocak 1945 tarihinde Artvin’in Yusufeli ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatını Işık Lisesi, İstanbul İmam Hatip Lisesi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olarak tamamladı.

İstanbul Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Kazıbilim Bölümü’nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” başlıklı doktora tezini tamamladı.

Uzun yıllar boyunca hür mimar olarak çalışan Kadir Topbaş, 1994-1998 yılları aralarında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yürüttü.

Danışmanlığı her tarafında belediyeye bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkılar yapan Topbaş, Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu başkan yardımcılığı görevini yürüttü.

1996 yılında yapılan lokal ara seçimlere Rahat Partisi’nden Bakırköy Beelediye Başkanlığı’na namzet oldu ama seçilemedi. 1999 yılındaki lokal seçimlerde Fazilet Partisi’nden Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na namzet oldu ve seçildi.

Beyoğlu Belediye Başkanlığı görevindeyken “Hoş Beyoğlu” projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği “Kentsel Değişim ve Sosyal Rehabilitasyon” çalışmaları zarfında Kasımpaşa’da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sundu.

28 Mart 2004 tarihindeki lokal seçimlerde Ak Parti’den namzet oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi. 2004’ten 2017’ye dek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Kadir Topbaş, 22 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti.

kadir topbaş ibb

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir