banner

Suudi Arabistan, BM’nin kara listesine girdi

Suudi Arabistan, BM'nin kara listesine girdi

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar” ile ilgili raporu BM Güvenlik Konseyi’ne sundu.

Rapora eklenen kara listede bu yıl Suudi Arabistan da yer aldı.

ABD destekli koalisyon güçlerinin BM’nin kara listesine eklenip eklenmeyeceği uzun zaman kavga konusu oldu. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Yemen’deki insan hakları ihlalleri üzerine geçen yıl BM’nin kara listesine kısa süreliğine gücenmiş fakat sonradan listeden çıkarılmıştı.

Dönemin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun “çok kuvvet ve acı” bir karar verdiğini, milyonlarca çocuğun yardımların kesilmesinden etkileneceğini ve baskılar üzerine koalisyonu kara listeden dahil etmemek zorunda kaldığını söylemişti.

Rapora kadar, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Yemen’de 2016 yılında 683 çocuğun ölümüne ve sakatlanmasına niçin oldu, keza 38 hastane ve okulu amaç aldı.

KARA LİSTEYE ALINANLAR

Yemen’deki hükümet güçleri, Husiler, El-Kaide ve hükümet yanlısı militanlar da BM’nin kara listesinde bulunuyor ve silahlı çatışmalarda çocukların korunmasına yönelik önlemler almamakla suçlanıyor.

Listede, Suriye’deki rejim güçleri ve terör örgütü DEAŞ ile Afganistan’daki Taliban örgütü de yer alıyor.
Uluslararası sivil toplum kuruluşları ise kooalisyon güçlerinin Yemen’de insan hakları ihlalleri yaptığı gerekçesiyle BM’nin “kara listesine” alınmasını talep ediyordu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, raporu gönül rahatlığıyla karşıladı. Örgütten yapılan açıklamada, “Yemen’de yüzlerce çocuğun ölümüne neden olan ve düzinelerce mektep ve hastaneyi amaç bölge Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin utanç listesine dahil edilmesinin içten bir adım olduğu” bildirildi.

Açıklamada örgüt, Suudi Arabistan gerekli önlemleri alana dek bu ülkeye tabanca satışlarının askıya alınması çağrısı da yaptı.

suudi arabistan

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir