banner

Topbaş’ın damadı Kavurmacı hakkında flaş karar

Topbaş'ın damadı Kavurmacı hakkında flaş karar

İstanbul 23. Ağır Cinayet Mahkemesi tarafından Silivri Canice ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin karşı yer alan duruşmanın öğleden sonraki oturumunda sanıkların ve avukatların terhis talepleri alındı. Tutuklu sanıklardan Yüksel Nalbant, “Ne biliyorsam anlattım. Suçsuzum, çocuklarımı fazla özledim. Tahliyemi istek ederim” dedi. Tutsak sanıklardan Uzlaşma Şengül, çocuğunun hasta olduğunu, delil karartma durumunun olmadığını, sabit ikamet sahibi olduğunu belirterek, tahliyesini istedi.
Tutsak sanıklardan İlhan Karagöz de 41 yıldır çalıştığı işyerini kapatttığını, hayatı her tarafında kanunlara yerinde hareket ettiğini, acilen ise terörist olarak yargılandığını açıklama ederek, “Elektronik kelepçe de olsa tahliyemi arz ederim” diye konuştu. Laf alan öteki esir sanıklar da tahliyelerini istek etti. Sanıkların ardından avukatlara laf verildi. 

‘MÜVEKKİLİM 15 AYDIR TUTUKLUDUR’

Esir davalı Ünlü baklavacı Faruk Güllü’nün avukatı Hatice Yılmaz, müvekkili aleyhine ifade veren Kuytu Tanık Demir’in ifadelerinde maddesel delil, tarih ve süre kavramının olmadığının altını çizerek, Bakımlı Şahit Demir’in duruşmada dinlenmesini istedi. Avukat Yılmaz, “Müvekkilimin Bankasya’yı ayağa kaldırmak gibi bir amacı yoktur. Aksine banka müvekkilime zarar vermiştir. Müvekkilim 15 aydır tutukludur. Tahliyesini istek ederim” dedi. 

‘KRİPTOLU HABERLEŞME PROGRAMINI KULLANMAMIŞTIR’

Tutsak sanık Ömer Faruk Kavurmacı’nın Avukatı Abdullah Pehlivan da müvekkkilinin davaya konu 1 Mart 2014’te TUSKON 5. Herzamanki Genel Kurulu’nda Başkan Rızanur Meral’in başlangıç konuşmasını alkışlamadığını ve ayağa da kalkmadığını belirtti. Avukat Pehlivan, “Müvekkilim genel kurulda terör örgütü FETÖ/PDY’ye tavrını ortaya  koymuştur. TUSKON’dan istifa etmiştir. Çocuklarını  okuldan (Fatih Koleji) almıştır.   Kriptolu haberleşme programını kullanmamıştır. Müvekkkilimin şirketlerinin ve şahsı üzerindeki tedbirlerinin kaldırılmasını istek ediyorum” diye konuştu.

 10 SANIK TAHLIYE EDİLDİ

Taleplerin gerisinde mahkeme heyeti, duruşmaya 2 saat ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti, mevcut kanıt durumu, savunmalarının alınmış olması, bu aşamada adli kontrolün tatmin edici olacağını belirterek tutuklu sanıklardan Nalan Erpolat, Istek Rukiye Üçüncü, Yüksel Nalbant, Ruhi Gürer, Semih Sadır, Emrullah Emre Topal, Rüstem Karaoğlan ve Harun Akca tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, Ömer Faruk Kavurmacı ile Faruk Güllü tahliye taleplerini ise reddetti. 

4 ARALIK’A ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, sanıklar Nihat Kurt ve Cahit Durmaz’ın yaşları ve sağlık durumu durumlarını da gözönünde bulundurarak  tahliyelerine hükmetti. Heyet 10 sanık hakkında yurt dışına çıkışını yasaklayarak her Cuma adreslerine en yakın karakola gitgide artarak imza atmalarını da karara bağladı. Duruşma heyeti, keza terhis edilen bu 10 sanığı mal varlığı değerleri üzerindeki tedbirlerin de kaldırılmasına karar verdi. Davada tutsak davalı sayısı 21’e düştü. Mahkeme 4 Aralık’a tarihine ertelendi. 

YAKALAMA KARARI ÇIKARILMIŞTI

TUSKON idareci ve üyelerine yönelik 86 davalı hakkında hazırlanan iddianamede “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istenen Ömer Faruk Kavurmacı hakkında dün sabah tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

Benzer gün FETÖ/PDY’nin mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, 13’ü esir 15 eski vali ve kaymakam hakkında hazırlanan iddianame kabul edilerek, Hüseyin Çapkın ile eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir için tutuklamaya karşın yakalama kararı çıkarılmıştı.
 

TERHIS EDİLMİŞTİ

Kavurmacı, 8 Eylül 2016 tarihinde tutuklanmış, 3 Mayıs 2016 tarihinde özel hastane raporu gösterilerek sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmişti.

DHA

Haber Etiketleri:
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir