banner

Türkiye PMI, son 77 ayın en yüksek düzeyi

Türkiye PMI, son 77 ayın en yüksek düzeyi

Idareli büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en çabuk ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Ağustos 2017 dönemi sonuçları açıklandı.

Eşik bedel olan 50.0 üstünde ölçülen bütün rakamların sektörde iyileşmeye sinyâl ettiği anket sonuçlarına tarafından, geçen temmuzda 53.6 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI ağustos ayında 55.3’e yükselerek Türk imalat sektörünün etkinlik koşullarındaki genel iyileşmenin dinç seyrettiğini gösterdi.

Mart 2011’den beri gözlenen en yüksek düzeyde ve uzun dönem ortalaması olan 50.8’in belirgin bir şekilde üzerinde kaydedilen PMI değeri ile bu nedenle Türk imalat sektöründe son altı buçuk yılın en süratli büyümesi gerçekleşti. Ağustos ayında imalat sektörünün yeni siparişleri defalarca altıncı ay olacak şekilde arttı. Türk imalat sektörü üretimi tekrar tekrar yedinci ay olacak şekilde arttı. Artma son dört ayda üçüncü defa olacak şekilde hızlandı ve Mart 2011’den beri gözlenen en enerjik düzeyde gerçekleşti.

İstihdam artışı temmuza kadar hızlandı. Satın alma faaliyetlerindeki artma, Kasım 2013’den sonraki dönemin en yüksek hızında gerçekleşti. Girdi fiyatları enflasyonu, Aralık 2016’dan beri öncelikle ağustosta yükseldi ve mayıstan beri gözlenen en yüksek değere ulaştı.

İSTANBUL İMALAT PMI AĞUSTOS’TA 54.2’YE YÜKSELDİ

Temmuzda 52,3 olarak gerçekleşen İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da ağustosta 54.2’ye yükselerek imalat sektörünün faaliyet koşullarında genel anlamda Ocak 2014’deri beri gözlenen en dinç iyileşmenin yaşandığına işaret etti.

PMI, uzun dönem ortalaması (Ocak 2006’dan beri) olan 50.5’in üzerinde kaydedildi. Ağustos ayında beş daha alçak endeksin dördü (girdi stokları daha aşağı endeksi dıştan) manşet PMI’a fazla katkı maddesi sağladı. PMI’da temmuza kıyasla gerçekleşen yükseliş, imal, yeni siparişler ve istihdamdaki daha yüksek oranlı artışlardan ve tedarikçilerin teslim sürelerinin daha fazla uzamasından kaynaklandı.

Türkiye PMI

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir