banner

Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Gökdemir: Hekimler güzellik salonundaysa müdahale edemez

Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Gökdemir: Hekimler güzellik salonundaysa müdahale edemez

Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Gonca Gökdemir, alımlılık salonunda çalışan kişinin hekim zeka olsa tıbbi müdahalede bulunamayacağına dikkati çekerek, “Yasalarla yasaklanmıştır. Halkımızın bu konuda mutlaka bilinçli olması gerekiyor. Eğer tıbbi operasyon yaptıracaksa da hastane, muayenehane veya özel tıbbi klinikler olabilir” dedi.

AA’nın haberine kadar; Gökdemir, güzellik uzmanlarının tıp fakültesi mezunu ve hekim olmadığını vurgulayarak, çare amaçlı lazer uygulaması, enjeksiyon uygulamaları, mezoterapi, dolgu, botoks gibi tıbbi uygulamaların “çekicilik salonu” adı altındaki yerlerde yapılamayacağını söyledi.

Dermatoloji ya da estetik dermatolojide sivilce, akne, leke, ben tedavisi ve bununla ilgili lazer cihazı kullanımının mutlaka hekim kadar yapılması gerektiğinin altını çizen Gökdemir, şöyle devam etti: “Son zamanlarda bu konuyla ilgili cihazlar çok arttı ve bu cihazlar cümbür cemaat tarafından satın alınabiliyor. Görüyoruz ki ben tedavisi yaptığını bahis eden çekicilik uzmanları var. Benlerin bazıları fazla tehlikeli olabilir, bunu da ama bir cildiye uzmanı ayırt edebilir. Dolayısıyla ben, kir tedavisi, cilt gençleşme, buruşukluk tedavisi gibi tedaviler mutlaka hekimler kadar yapılmalı. Çekicilik uzmanlarının yetki alanında Afiyet Bakanlığı’nın onlara tasdik verdiği bir epilasyon cihazı var. Lazer epilasyon kullanmaları yasaklanmış. Kullanabilecekleri tek cihaz bakanlığın onayladığı aygıt. Bunun da çare amaçlı kullanımı yasaklanmış” diye konuştu.

“BELIRSIZ KAPATILABİLİYOR”

Gökdemir, alımlılık uzmanlığı için aylık programlar biçiminde sertifika programlarına gidilerek, güzellik uzmanı veya estetisyenlik eğitimi alındığına değinerek, şu bilgileri verdi: “Alımlılık uzmanları yalnızca kendi eğitim alanlarındaki konularda eğitim verebilir. Çekicilik uzmanları doktor olmadığı için hiçbir şekilde herhangi bir hastalık tedavisiyle ya da hastalığın tedavisinde kullanılan herhangi bir cihazın kullanımıyla ilgili eğitim veremez. Bu yasal da değildir. Sıhhat Bakanlığı’nın bu konuda fazla önemli yaptırımları ve kuralları var. Hastalık veya tedaviyle ilgili eğitimleri veya tedavide kullanılan cihazların kullanımıyla ilgili eğitimlerin hepsini mutlaka bu konuyla ilgili uzmanlaşmış bir hekim vermeli.”

Derneğin hekimler ve hastalardan gelen şikayetler doğrultusunda yasa dışı işlem yapan kurumları, bulundukları illerin sağlık durumu müdürlüklerine şikayet ettiğini gösteren Gökdemir, “Türk Cildiye Derneği olarak sosyal medyada ve medyada halkı bilinçlendirici açıklamalarda bulunuyor, hangi başvuru ve tedavilerin nerede yapılması gerektiğini anlatıyoruz. Derneğimize ait sıkı çalışan bir hukuk büromuz var. Bu konuyla ilgili aralıksız gelişmeleri takip ediyor ve herhangi yasa dışı bir durum olduğunda bakanlık veya illerdeki afiyet müdürlükleriyle temas halinde bulunuyor.” dedi.

Türk Cildiye Derneği Prof. Dr. Gonca Gökdemir

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir