banner

Türkiye İran ile ekonomide işbirliğine gidiyor

Türkiye İran ile ekonomide işbirliğine gidiyor

Yıllar önce gaye olarak belirlenen 30 milyar dolarlık dış ticaret hacminin 10 milyar dolarda kaldığını söyeleyn Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dördüncü yüksek düzeyli taktik konseyi de 30 milyar dolarlık bu amaç gündemimizin asıl belirleyici maddesi oldu. Enerjiden turizme, karayolu taşımacılığına, savunma sanayine varana dek her türlü konuda arkadaşlarımızı teşvik ettik. Merkez Bankalarımızın riyasetinde, finans sektörlerine bir hareketlilik getirme kararı aldık. Yerli parayla alışveriş yapma sürecini hayata geçirme kararını verdik. Merkez bankalarımız önümüzdeki hafta bu konudaki anlaşmayı imzalayacaklar” dedi.

Müşterek banka açılışlarının da hızlanacağını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bankalarımızın İran’da şube açmaları, İran bankalarının Türkiye’de şube açmaları konuları hareketlenecektir. Enerji sektöründe işbirliğimizi yoğunlaşma konusunda kararlılığımızı ortaya koyduk. Onun için enerji bakanlarımızın bu noktadaki işbirliği siklet talep ediyor. Kültür-turizm bakanlarımızın aralarındaki işbirliği büyük tartı arz ediyor. Bu konudaki tecrübemizi İran’la bilhassa paylaşmak istiyoruz. Medeniyetler noktasında çok ciddi bir geçmişe sahip olan İran’a inanıyorum ki ülkemizden binlerce onbinlerce insan ziyarete gelecektir. acilen Türkiye’den İran’a olan THY seferleri zaten bunun bir işaretidir. Turizm sektöründeki yatırımcılarımızı İran’da yatırım yapmaya teşvik ediyoruz, edeceğiz.”

RUHANİ: ÜÇ GÜMRÜK KAPISI 24 SAAT ÇALIŞACAK

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani da iki ülkenin hesaplı işbirliği için kayda değer kararlar aldıklarını kaydederek şöyle konuştu:

“İki ülke arasındaki bankacılık ilişkilerinin geliştirilmesi ve ticaretin ülkelerin ulusal para birimleriyle yapılması alınan en önemli kararlardandı. Bankacılık konusunda alınan kararlar önümüzdeki haftanın ardına kadar nihai sonuca varacaktır. Üç gümrük kapısı 24 saat çalışacak.

İki ülke aralarında yatırımcılığı kolaylaştırmak namına, İran tarafı Türk yatırımcılara zorunlu kolaylığı sağlayacak. Türk tarafı İran’da daha fazla doğalgaz edinmek istediğini bildirdi. İran tarafı, Türkiye’den bu konuda yatırımlar yapmasını istedi, Türkiye de yatırım yapmaya hazırlanmış olduğunu söyledi.”

Recep Tayyip Erdoğan Ruhani İran iran ruhani

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir