banner

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı

Hizmet sektörü güven endeksi ağustosta yüzde 1,6, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,1, inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 3,3 yükselme gösterdi.

Türkiye Istatistik Bilimi Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna tarafından, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi temmuzda 103,7 iken ağustosta yüzde 1,6 artarak 105,4’e yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu çoğaltma, son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren teşebbüs yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Hizmet sektöründe ağustosta bir önceki avuç içi kadar, iş durumu ve hizmetlere olan istek endeksleri sırasıyla yüzde 2,8 ve yüzde 3 artarken, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi ise yüzde 0,7 azaldı.

PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi, ağustosta yüzde 1,1 yükselerek 108,5 değerine çıktı. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş, son 3 aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını ve mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin aşağıda olduğunu değerlendiren teşebbüs yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Gelecek üç aylık dönemde meslek hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısında ise düşüş görüldü.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya tarafından, iş hacmi-satışlar ve mevcut mülk stok seviyesi endeksleri sırasıyla yüzde 4,3 ve yüzde 4 artış gösterirken, meslek hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 4,1 geriledi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi temmuzda 85,5 iken, bu ay yüzde 3,3 artarak, 88,3 değerine yükseldi.

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu büyüme, alınan belirtilmiş siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısında yükselme bekleyen teşebbüs yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Söz konusu sektörde bir önceki avuç içi göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 3,3 ve yüzde 3,4 çoğaltma kaydetti.

sektörel güven endeksleri 2017

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir