banner

Uşak şeker fabrikasında pancar alımına başlandı

Uşak şeker fabrikasında pancar alımına başlandı

Türkiye’nin birincil özel girişim yatırımı olarak 1926 yılında faaliyete geçen Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası’nda 92. kere açılan ”Pancar alım kampanyası” nedeniyle tören düzenlendi.

Fabrikanın müdürü Ali Erdoğmuş, bin 801 çiftçi ailesiyle 254 bin 130 tonluk imal kapasitesi sözleşmesi yaptıklarını söyledi.

Şeker pancarı ekimlerinin 22 Mart’ta başladığını, toplam 37 bin 660 dekar alanda ekim yapıldığını hatırlatan Erdoğmuş, çiftçilere bugüne kadar 12 milyon 538 bin lira avans ödendiğini kaydetti.

Alımların 5 merkezde gerçekleşeceğini vurgulayan Erdoğmuş, “105 gün her tarafında 24 saat sürekli çalışılarak günde yaklaşık 195 bin ton şeker pancarı işlenecek. Hem bu dönemde 25 bin ton şeker, 8 bin ton melas, 65 bin ton yaş pancar posası elde edilmesi planlanıyor.” dedi.

Uşak Valisi Salim Demir ise 92 yıldır faaliyette bulunan fabrikanın kent ve alan ekonomisine katkı sağladığına muhabere etti.

AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay ise Türkiye ekonomisinin her geçen gün güçlendiğini vurgulayarak, “Ülkemiz milletlerarası güçlerin ve terör örgütlerinin saldırısı aşağıda. Bir yana terör örgütleriyle çaba ederken bir yanlamasına ekonomimizi daha iyi noktalara taşıyoruz. O yüzden kastetmek hep birlikte üretmek zorundayız.” diye konuştu.

AK Parti Uşak Milletvekili Bilgin Tunç, üreticilere teşekkür etti.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da şeker pancarındaki kota uygulamasını eleştirdi.

Konuşmaların ardındaki fabrikaya birincil pancarı getiren Bilgin Alper, İbrahim Tetik ve Hasan Cacar ödüllendirildi.

Kurdele kesiminin gerisinde şeker pancarları fabrikaya alınmaya başladı.

Törene, Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ufuk Uğur, Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran, İl Güvenlik Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Komutanı Albay Yalçın Baysal, Uşak Şeker Fabrikası’nın kurucu Nuri Şeker’in torunu Mehmet Şeker, çiftçiler ve öteki ilgililer katıldı.

Uşak Şeker Fabrikası şeker pancarı pancar alımı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir