banner

Yapay zeka meme kanserine erken teşhis koyuyor

Yapay zeka meme kanserine erken teşhis koyuyor

ABD’de denenmeye başlanan bir cihaz öğrenimi sistemi, 335 yüksek riskli meme kistine teşhis düzenlemek için kullanıldı. Sistem kistlerin yüzde 97’sinin kötü huylu olduğunu doğru şekilde saptadı.

AMELİYAT ORANINI YÜZDE 30 AZALTTI

Sistemin teşhis kabiliyeti doğru gereksiz ameliyatların sayısı yüzde 30 oranında azaldı.

Makine öğrenimi sistemi meme lezyonları üzerine eğitildi. Bir kistin fena huylu olup olduğunu belirlemek için demografik, aile geçmişi, biyopsiler ve patoloji raporları gibi bilgiler aralarında karşılaştırmalı çalışmalar yaparak çalışıyor.

Harvard Medical School ile Massachusetts Computer Science and Artifical Intelligence Lab işbirliğiyle geliştirilen sistem, Massachusetts General Hospital isimli hastanede deneniyor.

Hastanenin meme görüntüleme bölümünün başkanı Prof. Constance Lehman’a kadar, gerçekleştirdikleri çalışma yüksek tehlikeli lezyonları ameliyat gerektirmeyenlerden yarmak için yapay zekadan faydalanması açısından bir birincil.

Her yıl 44.000 bayan meme kanserinden hayatını kaybediyor. Yapay zekanın bu alanda fena huylu lezyonları saptama etmesi ve erken müdahaleye fırsat tanıması ise yaşamsal ağırlık taşıyor. Meme kanseri yayılmadan önce saptama edildiğinde hastanın hayat şansı yüzde 96’ya kadar artabiliyor.

meme kanseri meme kanseri belirtileri Suni Akıl erken teşhis ameliyat

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir