banner

‘Yerel’ atağı

'Yerel' atağı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, erken seçim çağrısının gerisinde yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında ve kurmaylarıyla yaptığı görüşmelerde, iktidarın çağrıya olumlu yanıt vermesi halinde gündeme gelecek erken tercih değerlendirilerek bir plan çıkartıldı.

ÖNCELİK BÜYÜKŞEHİRLER

Seçim öncesi CHP, ilk olarak hedefine büyükşehirleri aldı. 16 Nisan referandumunda ‘Hayır’ oylarının önde çıktığı ama belediye yönetimleri AK Parti ya da MHP’de olan Ankara, İstanbul, Mersin, Antalya, Manisa, Denizli, Balıkesir gibi iller CHP’nin öncelikli hedefi olacak. Bu illere yönelik özel çalışmalar gerçekleştirilecek.

KIRMIZI ÇİZGİ

CHP yürüteceği planlamayı, namzet belirlemeye değin olan incelemeler ve oy yararlanma gününe kadar sürecek araştırmalar olarak iki temelde ele alacak. CHP ilk önce namzet belirleme çalışmalarına sürat verecek. Kılıçdaroğlu, belediye başkanlığına adaylıkla ilgili kırmızı çizgi olarak ifade edilebilecek bir takım kurallar koydu. Kılıçdaroğlu, il ve ilçe yönetimlerine seçilenler ile Kurultay’da Parti Meclisi’ne girecek isimlerin belediye başkanlıklarına muhakkak aday olmaması gerektiğini söyledi. CHP, aday belirleme için anket yapacak. Ihtiyaç halinde Genel Merkez’de adaylarla görüşecek bir komisyonun da kurulabileceği konuşuluyor.

SANDIK GÜVENLİĞİ

CHP’nin oy yararlanma gününe kadar yapacağı çalışmaların başında ise sandık güvenliği yer alıyor. CHP, sandık güvenliğini temin etmek nedeniyle bir ekip oluşturacak. Bunun yanı sıra kullanılacak dille ilgili nasıl bir yaklaşımın sergileneceği belirlenecek. Keza seçmen analizleri oy verme gününe
dek sürecek.

İSTİHDAM VE ÇEVRE

YEREL seçimler öncesi CHP, yeni bir yerel idare politikasıyla seçmenin karşısına çıkmak için egzersiz yürütecek. CHP’nin lokal yönetim politikası, istihdam ve çevre öncelikli olacak. 81 il için bu politikaya yerinde yerel projeler ve vaatler hazırlayacak. CHP’nin kentlere ilişkin vaatleri, bir yandan o kentte yaşamı rahatlatarak sosyal ve kültürel hayatı canlandıracak projelerle o ilin hesaplı ve sosyal kalkınmasını sağlayacak, işsizliğe çözüm bulacak çalışmalardan oluşacak. Bunun için önümüzdeki bir ay içerisinde 81 ilin fotoğrafı çekilerek, sosyolojik, politik, idareli ve kültürel özelikleriyle ilgili raporlar hazırlanacak. Raporlarda o illerin ekonomiye kazandırılabilecek değerleri belirtilecek.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir