banner

Yerli yatırımcı rotayı ABD’ye çevirdi

Yerli yatırımcı rotayı ABD'ye çevirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlenen bilgilere kadar, yurtiçinde yerleşiklerin ABD’deki aracısız olarak yatırımları bu yılın 8 ayında 2016’nın benzer dönemine kıyasla yüzde 14,4 artarak 643 milyon dolara ulaştı. Bu sayı geçen yılın 8 aylık döneminde 562 milyon dolar düzeyinde bulunuyordu.

Söz konusu süreçte, yurtiçinde yerleşiklerin ilk elden yatırımlarında son yıllarda öne meydana çıkan Hollanda’ya ise 566 milyon dolarlık anapara girişi gerçekleştirildi. Böylece, geçen yılın 8 ayında 590 milyon dolarlık doğrudan yatırımla yurtiçinde yerleşiklerin en çok seçim ettiği ülke olan Hollanda, bu yıl yerini ABD’ye bırakarak ikinci sıraya yerleşti.

Böylece yurtiçinde oturmuş şahısların geçen yılın 8 ayındaki 2,2 milyar dolarlık toplam yurtdışı doğrudan yatırımlarının yüzde 56,1’ini bu iki ülke çekti.

ABD ve Hollanda’nın arkasında yurt içinde yerleşiklerin maksimum aracısız olarak yatırım yaptığı ülkeler; 202 milyon dolarla İngiltere, 134 milyon dolarla Azerbaycan ve 129 milyon dolarla Almanya, 62 milyon dolarla da Birleşmiş Arap Emirlikleri şeklinde sıralandı.
Öte yana geçen yılın 8 ayında doğrudan yatırım yapılmayan Yunanistan, Belçika, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Malezya, Macaristan, Pakistan, Finlandiya, Bahreyn, Sırbistan, Brezilya, Lübnan, Ürdün ve Japonya’ya 2017’nin aynı döneminde toplam 57 milyon dolarlık sermaye girişi gerçekleştirildi.

Türkiye’ye, 2017’nin ocak-ağustos döneminde ABD ve Hollanda’dan gelen aracısız yatırım miktarı ise sırasıyla 109 milyon dolar ve 1,5 milyar dolar oldu.

AVRUPA ALAN BAZINDA BIRINCIL SIRADAKİ YERİNİ KORUDU

Yurtiçinde yerleşiklerin tercihinde yıllardır birincil sırada bulunan Avrupa’ya ilk elden yatırımlar, bu yılın ocak-ağustos döneminde de öne çıkarak birincil sıradaki yerini korudu. Bu süreçte, yurtiçinde yerleşiklerin doğrudan yatırımlarının yüzde 54,5’i Avrupa ülkelerine gerçekleşirken, bölgeye toplam 1 milyar 175 milyon dolarlık sermaye aktarıldı.

Amerika kıtasına aracısız yatırımlar 654 milyon dolarla ikinci sırada yer alırken, bu rakamdan en büyük payı yüzde 98,3’le ABD aldı. Yurtiçi yerleşiklerin aracısız yatırımları, yılın 8 ayında Asya’ya 267 milyon dolar, Afrika’ya da 55 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Sınıflandırılmayan ülkelere ise yurtiçinde yerleşikler tarafından 4 milyon dolar düzeyinde ilk elden yatırım yapıldı.

Böylece yılın 8 ayında yurtiçinde yerleşiklerin yurtdışındaki toplam aracısız yatırımları 2 milyar 155 milyon dolar oldu. Bu rakam bir önceki yıla kıyasla yüzde 4,5’lik artışa muhabere etti.

DOĞRUDAN YATIRIMLARIN YÜZDE 31’İ MADENCİLİK SEKTÖRÜNE

Yurtiçinde yerleşiklerin yurt dışındaki doğrudan yatırımlarında en büyük payı yüzde 31 ile madencilik ve taş ocakçılığı aldı. Söz konusu sektöre yapılan aracısız yatırımlar yıllık bazda yüzde 12,1 azalış kaydetse de toplam 667 milyon dolarla birincil sıradaki yerini korudu.

Madencilik ve taş ocakçılığını 448 milyon dolarla gayrimenkul, 228 milyon dolarla finans ve sigorta ve 217 milyon dolarla da imalat sektörleri takip etti.

Bu dönemde, 193 milyon dolarla holding şirketlerinin faaliyetleri, 109 milyon dolarla inşaat, 108 milyon dolarla ulaştırma ve depolama ve 100 milyon dolarla da bilgi ve operasyon sektörleri yurtiçinde yerleşiklerin 100 milyon doların üstünde aracısız olarak yatırım yaptığı sektörler olarak sıralandı.

Doğrudan yatırım miktarında geçen yılın 8 ayına kıyasla maksimum büyüme kaydedilen sektör gayrimenkul oldu. Gayrimenkul sektöründe yerleşiklerin geçen yılın 8 ayında 229 milyon dolar olan doğrudan yatırımları yüzde 95,6 artış kaydetti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yerli yatırımcı YERLİ YATIRIMCI YURTDIŞI YATIRIMLARI YERLİ YATIRIMCI ORANLARI

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir